Game over

Tegnap és ma azért robbant le egy Combinó, mert lefagyott a fedélzeti elektronika, a vezetőt pedig nem képezték ki eléggé, így meg kellett várni a helyszínre érkező szakembert, aki végül elhárította a hibát – a reset gombbal újraindította a rendszert. Egy nappal korábban pedig egyszer csak megmakacsolta magát a villamoskocsi, az elektronika letiltotta az irányítást, úgy kellett a kocsiszínbe vontatni az óriáshernyót. Ez volt ugyanis az első, Budapestre szállított darab – az ünnepélyes bemutató idején még nem kapott forgalmi engedélyt, ezért az elején szépen feldíszítették virágokkal, a végénél fogva pedig betolták az újságírók elé. Azt mondják, a villamos megtolása közben az egyik kerék kisiklott, emiatt bolondult meg és bénította meg szombaton a járművet a fedélzeti komputer.
A gyártó eredetileg azt ajánlotta fel a megrendelő BKV-nak, hogy érintőképernyős műszerfalat szerel a Combinókba. A közlekedési vállalat azonban ragaszkodott a nagy, színes nyomógombokhoz, mert a budapesti villamosvezetők ahhoz vannak szokva, meg így olcsóbban megúszható az átképzésük.
A BKV ugyanilyen alapon mondott le arról, hogy klímával szereljék fel a Combinókat. A hivatalos magyarázat szerint ezt egyrészt nem indokolja a magyarországi időjárás, másrészt a Nagykörúton az utasok általában csak egy-két megállót utaznak, gyakran nyílik és záródik az ajtó, a légkondival csak az utcát hűtenék, elég lesz a légcserélő. Az ablakok mindenesetre a klímához szabva készültek, hatalmas üvegtáblák, de csak a felső kis részen nyithatók. Ma viszont a BKV berendelte magához a német főtervezőt, adjon magyarázatot, miért működik ilyen siralmasan a légcserélő rendszer. Pedig jól muzsikál az, csak éppen ezt kérték, mert ez volt az olcsóbb. Utólag – mint a Volvo-buszoknál tavaly – majd biztos beszerelik a légkondit, ami így jóval drágább lesz, hiszen az eredeti szerződésben nem kérték.
Már az elején tudni lehetett, hogy átok ül a Combinó-projekten. A Budapest által megrendelt típusról menet közben derült ki, hogy Nyugat-Európában sorra darabokra törnek az alumínium kocsivázak, ezért a gyártó újraterveztette a modellt, ez egyéves csúszást okozott. Az 1995-ben faltól falig felújított Nagykörúton tavasszal 3,2 milliárd forintból újrakövezték a megállókat, modernizálták az áramellátó rendszert. Ez utóbbi olyan jól sikerült, hogy azután mindennaposakká váltak az áramszedő-törések, felsővezeték-szakadások. A csúcs az volt, amikor egy szombat hajnalban a Margit hídon a régi oszlopokra rá akarták szerelni a korábbinál háromszor nehezebb sodronyokat, mire a majd’ harminc éves, szétrozsdásodott kandeláberek egyszerűen kidőltek, a felelőst még keresik.
A BKV egyébként potom pénzért dobra veri a régi UV-villamosokat. Ha volna szabad félmillióm, beruháznék egy szép síndöcögénybe, jó lesz az még valamire. Ha másra nem, majd jó pénzért kölcsön adom a BKV-nak, amíg a műhelyben bütykölik a Combinókat.
Tovább...